10 lat fabryki koparkoładowarek Volvo we Wrocławiu
We Wrocławiu, 10 lat fabryki koparko-ładowarek
Informacja prasowa od VOLVO
http://www.volvoce.com/dealers/pl-pl/Volvo/newsmedia/pressreleases/Pages/2012_11_BHL-10-year-event.aspx
Produkcja koparkoładowarek Volvo we Wrocławiu rozpoczęła się w 2002 roku. Powstające tutaj modele zaprojektowano specjalnie dla wrocławskiej fabryki. Obecnie produkowana jest tu nowa generacja koparkoładowarek Volvo – BL 71B i BL 61B.
Fabryka koparkoładowarek we Wrocławiu posiada nowoczesną linię produkcyjną zorganizowaną według standardów Volvo Production System* (VPS). Na początku października 2012 roku linia ta została poddana cyklicznej ocenie audytorów Grupy Volvo, pod kątem stopnia wdrożenia zasad Volvo Production System i uzyskała bardzo wysokie noty.
„10 rocznica istnienia fabryki we Wrocławiu, to czas, w którym dokonujemy pewnego podsumowania jej działalności i uważniej przyglądamy się realizowanym procesom. Osiągnięcie doskonałych wyników audytu, to dla nas wielki sukces i niewątpliwy powód do dumy, zwłaszcza w tak istotnym momencie historii fabryki. Znaleźliśmy się w gronie najlepszych organizacji Volvo Construction Equipment w regionie Europy i wśród 10 najwyżej ocenianych zakładów produkcyjnych całej Grupy Volvo. Ocena audytorów potwierdza, że w naszych działaniach obraliśmy właściwy kierunek, a praca włożona w minionych latach we wdrażanie systemu, znajduje odzwierciedlenie w doskonałych wynikach, jakie obecnie uzyskujemy” – podkreśla Tommy Bengtsson – dyrektor generalny Volvo CE Wrocław.
Volvo CE we Wrocławiu to kompletna organizacja obejmująca pełny proces powstawania koparkoładowarki, począwszy od fazy projektowania i rozwoju produktu, poprzez zakupy komponentów, technologię linii produkcyjnej, produkcję, aż po pełną obsługę logistyczną i wsparcie organizacji handlowych. W Volvo CE we Wrocławiu pracuje obecnie ponad 220 osób.
Integralną częścią działalności Volvo CE w Polsce jest oddział testów i prototypów (Test & Prototype Operations) w Jaroszowie na Dolnym Śląsku, który rozpoczął działalność 10 lat temu, równolegle z uruchomieniem produkcji koparkoładowarek we Wrocławiu. Początkowo testy przeprowadzane były tylko na koparkoładowarkach, natomiast od 2004 roku oddział testuje wszystkie maszyny budowlane Volvo. W ciągu 10 lat wypracowano blisko 300 000 godzin testowych. Jest to jedyne pole testowe w Polsce przeznaczone do testów maszyn Volvo CE.
Historia koparkoładowarki Volvo
W 2012 roku świetujemy 10-lecie otwarcia fabryki we Wrocławiu, jednak warto podkreślić, że historia koparkoładowarek Volvo rozpoczęła się znacznie wcześniej.
Pierwsza koparkoładowarka Volvo została zbudowana w 1965 roku. Do połowy lat 70-tych Volvo oferowało 4 różne modele – wtedy pod nazwą BM Volvo. W 1974 roku zadebiutowała wysokowydajna koparkoładowarka BM616 – już pod nazwa Volvo BM, oferowana na dwóch podwoziach: ładowarkowym oraz na bazie traktoru przemysłowego. Część koparkowa została zaprojektowna specjalnie na ciężkie skandynawskie warunki. W 1977 roku wprowadzono wersję z czterema równymi kołami Volvo 646, a po niej do połowy lat 90-tych produkowane były modele EL70 i EL70C.
2002 rok to otwarcie nowej karty w historii tego produktu w Volvo. Z wykorzystaniem opinii klientów z całego świata opracowano od podstaw nowe modele – początkowo dwa: BL71 i BL61. To tzw. modele sideshift, czyli wyposażone w przesuw boczny części koparkowej, wykorzystywane w Europie, Afryce, Azji i Oceanii. Rok później zadebiutowały modele przeznaczone na rynki obu Ameryk – BL60 i BL70. Były to tzw. modele centermount, czyli wyposażone w część koparkową zainstalowaną centralnie. Pierwsza publiczna prezentacja koparkoladowarek BL60 i 70 odbyła się na targach ConExpo w Las Vegas. Maszyny wzbudziły tam wielkie zainteresowanie i wkrótce zaczęły napływać duże zamówienia z tego rynku. W związku z ogromnym popytem w USA oraz coraz większym potencjałem Ameryki Łacińskiej, w 2009 roku zapadła decyzja o uruchomieniu drugiej fabryki koparkoładowarek – w Tultitlan w Meksyku.
Kolejna kluczowa data dla koparkoładowarek Volvo to rok 2011 i nowa seria maszyn. Seria B to przede wszystkim nowy, stylowy design, kompletnie nowa, jeszcze bardziej przyjazna dla operatora kabina oraz nowe wersje silnikowe. Tym razem światowa premiera odywa sie podczas włoskich targów Samoter w Veronie.
Od 2002 roku koparkoładowarki z Wrocławia pojawiły się w 97 krajach świata. Oprócz kluczowych rynków, takich jak Rosja, Brazylia, Turcja, Francja i Polska można znaleźć je także na Filipinach, w Sierra Leone czy na Mauritiusie.
Do produkcji koparkoładowarki Volvo potrzeba blisko dwóch tysięcy komponentów. Niemal 40% z nich pochodzi od dostawców z Polski. Warto zaznaczyć, iż udział polskich komponentów w koparkoładowarkach z Wrocławia znacznie wzrósł od momentu rozpoczęcia produkcji. Kilkunastu kluczowych dostawców jest ulokowanych w okolicach Wrocławia. Część z nich dostarcza swoje komponenty nie tylko do Wrocławia, ale także do fabryki w Meksyku.
Nowoczesny design i wysoka jakość
Czym koparkoładowarka Volvo różni się od innych maszyn dostępnych na rynku? Przede wszystkim nowoczesnym designem i jakością wykorzystywanych materiałów. Volvo jest niewątpliwym leaderem w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, co zostało potwierdzone m.in. dwukrotnym zdobyciem przez zespół naszych projktantów prestiżowej nagrody Red Dot. Wielu klientów podkreśla, że maszyny z Wrocławia są dzisiaj najlepiej prezentującymi się maszynami na rynku i że był to jeden z powodów, dla których zdecydowali się wybrać właśnie naszą ofertę.
Trwałość jest cechą łączącą wszystkie modele maszyn Volvo. Bez względu na to, czy są to wozidła przegubowe, koparki czy ładowarki, struktury wszystkich naszych maszyn zaprojektowane są na lata ciężkiej pracy. Wysoka wydajność maszyn Volvo jest kolejną cechą, którą mocno akcentują nasi klienci. Niezwykle silna część ładowarkowa, sterowanie za pomocą opatentowanego joysticka umożliwiającego multifunkcyjną pracę łyżką ładowarkową i zmianę kierunków jazdy, czy precyzyjna hydraulika części koparkowej dzięki systemowi flow-sharing, to tylko niektóre z zalet jakie oferują nasze maszyny.
Dbałość Volvo o bezpieczeństwo, to przede wszystkim trzypunktowy dostęp do kabiny, bezpoślizgowe stopnie, dostęp serwisowy z poziomu ziemii, światła LED i wiele innych rozwiązań minimalizujących ryzyko wypadków. Wszelkie porównania jasno wskazują na fakt, iż mamy najlepszą kabinę i pod względem komfortu pracy operatora daleko wyprzedzamy inne koparkoładowarki na rynku. Tym, co ma ogromne znaczenie dla klientów i co wyróżnia naszą firmę, jest wsparcie przez sieć dealerską Volvo, w której skoncentrowana jest ogromna wiedza i doświadczenie gromadzone przez lata.
W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt:
Volvo Polska: Anna.Nojszewska@volvo.com
Volvo Construction Equipment: Tomasz.Jakubik@volvo.com
Fabryka koparkoładowarek Volvo CE jest częścią koncernu Volvo Construction Equipment, jednego z największych producentów maszyn budowlanych na świecie. Na polskim rynku firma funkcjonuje w ramach organizacji Volvo Polska. Sprzedażą maszyn budowlanych Volvo w Polsce zajmuje się firma Volvo Maszyny Budowlane Polska, która jest wyłącznym dystrybutorem maszyn budowlanych Volvo w Polsce. Firma oferuje sprzedaż i wynajem nowych i używanych maszyn budowlanych, pełną obsługę serwisową (serwis i części zamienne) oraz wsparcie i doradztwo w doborze i eksploatacji maszyn Volvo.
Volvo Polska to część Grupy Volvo – jednego z wiodących światowych dostawców komercyjnych rozwiązań transportowych, a także kompletnych rozwiązań informatycznych i finansowych. W skład Volvo Polska wchodzą: dwie fabryki – autobusów i koparkoładowarek, organizacja Logistics Services oraz centra usługowe – centrum informatyczne Volvo IT Polska i centrum administracyjnych rozwiązań biznesowych Volvo Group Business Services, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych. W Polsce firma zatrudnia około 3 tysięcy pracowników. W 2012 roku firma Volvo Polska po raz trzeci otrzymała tytuł Top Employer przyznawany przez Instytut CRF tym pracowdawcom, którzy w procesie certyfikacji wykażą, że spełniają najwyższe, międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.
Zapraszam